- Prolistujte svou ekonomickou knihu a najděte graf, ve kterém jsou nezávisle a závisle proměnná na opačných osách, než je v matematice obvyklé.
- Simulujte chybu, které byste se mohli záměnou dopustit.
- Pokud nenajdete nic jiného, zaměřte se na S-D model - nelineární! Pozor na "prohnutí" křivek - opticky je pokaždé jiné.
- Popište a zobrazte, např. naskenováním, kreslením v MS PowerPointu apod., situaci a svůj výsledek umístěte elektronicky do fóra prvního týdne.
- Reagujte na analogické příspěvky svých kolegů.
- Pokud máte neshody, nejasnosti, problémy, pište Zprávu (zde v Moodle) pedagogovi.
- Nakreslete vedle sebe dva stejné grafy s lineární funkcí (do mřížky s měřítkem); jednou označte x - nezávisle proměnnou na vodorovnou osu, podruhé na svislou.
- Ke každé z funkcí napište rovnici: vlevo je u stejné funkce jiný předpis než vpravo (sledujte změny rychlostí; popište rychlosti a posuny ke grafům).
- Nakreslete lineární funkci do grafu s nezávisle proměnnou x na vodorovné ose. Zapište její předpis.
- Nakreslete funkci s tímtež předpisem do vedlejšího obrázku s osou nezávisle proměnné x na svislé ose.
Pro vypracování svého prvního úkolu jsem si vybrala první část ze zadání a na přiložených obrázcích můžete vidět nabídku a poptávku na konkurenčním trhu taxi služeb.
Obrázek "A" zobrazuje situaci, na kterou jsme z ekonomie zvyklí. Na ose x značíme počet cestujících využívajících služeb taxi společností a na ose y následně cenu, která je cestujícím účtována. Po krátkém zamyšlení zjišťujeme, že osy ceny a počtu cestujících jsou přesně naopak než jsme tomu zvyklí v matematice. Počet cestujících je totiž ve skutečnosti něčím co může podnik (taxi služba) ovlivnit a odvíjí se od ceny - jedná se tedy o závisle proměnnou. Zatímco cena jak víme z mikroekonomie je naší nezávisle proměnnou a podnik ji musí na konkurenčním trhu přijmout. Nicméně je toto prohození os již zažito a využíváno.
Co by se stalo pokud bychom dodržovali matematické závislosti i v ekonomii vidíme na obrázku "B". Na osu x vynášíme nezávisle proměnnou - cenu a na osu y závisle proměnnou počet cestujících. Graf vypadá úplně jinak a mikroekonomické závislosti zde přestávají platit. Neboť nabídka (S) probíhá jaksi protichůdně - s větším počtem cestujících cena roste. U poptávky (D) tento model počítá s velkým počtem zájemců o služby už od počátku podnikání. Zároveň si všimněme optima E, kterého podniky v obou případech dosahují při naprosto odlišných kombinacích ceny a počtu.
Takže pozor na to co nanášíte na kterou osu!
Magdo, už to vidím, že budete opora celého našeho týmu mateko! Děkuji Vám za to a přeji, aby se Vaše píle zúročila v lehkém splnění všech závěrečných povinností: Prostě budete všechno umět, a nejen v tomto předmětu! Budete umět mnoho věcí, především přemýšlet.
OdpovědětVymazatZáměnu os jste zde zvládla bravurně. Záměna konkávnosti a konvexnosti po přehození os je jen zdánlivá. Jak je to s nabídkou - zrychlují se změny nebo zpomalují? Je konvexní nebo konkávní? Zkuste popsat.